Fight in Style

FIGHT IN STYLE: INFORMÁCIE O KICKBOXE

Picture
HISTÓRIA:
Kickbox je bojové umenie, v ktorom sa využívajú kombinácie boxerských úderov a kopov z tradičných bojových umení (napr. karate). Boj na zemi nie je povolený. Kickbox ako šport má mnoho úrovní: od profesionálneho plne kontaktného športu až k rekreačnému poňatiu ako spôsobu zlepšenia psychickej a fyzickej kondície. Termín "kickbox" vymyslel japonský promotér boxerských zápasov Osamu Noguchi ako variantu Muay Thai a karate v 50. rokoch 20 storočia. Neskôr sa tento termín používal pre americkú variantu. Existuje veľmi veľa druhov bojových umení s označením kickbox, ako napr. japonský, americký, indický, barmský alebo francúzsky.
Bojovníci používajú pri kontaktom športe: chránič holení, suspenzor, topánky a prilbu (nie je povinná). V európskom kickboxe sa miesto krátkych nohavíc môžu používať dlhé. Kopy pod pás sú povolené len v podobe tzv low-kick-u, kop na oblasť genitálií je považovaný za ťažký faul.
Kickbox sa často zamieňa s Muay Thai (Thajský box). Tieto dva športy sú podobné, ale v thajskom boxe sú povolené kopy pod pas, a údery kolenom a lakťom.

PRAVIDLÁ:
Tieto pravidla platia v americkom a austrálskom kickboxe:
Oponenti môžu jeden druhého zasiahnuť buď päsťami, alebo nohami, zásah musí smerovať nad boky
Používanie lakťov a kolien je zakázané a zapojenie holení je málokedy povolené
Zápasy sú väčšinu na 3 až 12 kôl (trvajú 2-3 minúty) pre amatérske i profesionálne súboje, s minútovými prestávkami medzi kolami.
To je hlavný rozdiel oproti Muay Thai, kde je používanie lakťov a kolien povolené. Vo skutočnosti niektorí thajboxéri považujú kickbox za "zmiernenú" verziu Muay Thai. Bojovníci a promotéri môžu povoliť rôzne pravidlá zahrňujúce kopy iba nad pás, kopy kdekoľvek, zásahy bez kolien, zásahy kolenom iba na telo, atď. Americká forma kickboxu je v podstate kombináciou západného boxu a karate.
Trvanie jednotlivých kôl a ich počet sa môže zmeniť v závislosti na stanovách odsúhlasených pred zápasom. Víťaz je vyhlásený počas zápasu, pokiaľ nastanú tri situácie: vzdanie sa (bojovník sa vzdá alebo bojovníkov roh hodí do ringu utierku), knokaut (KO) alebo ukončenie zo strany rozhodcu (technický knokaut alebo TKO). Pokiaľ sa nerozhodne priamo v zápase, po ukončení príslušného počtu kôl sú bojovníci hodnotení tímom troch rozhodcov. Tí určia víťaza na základe svojho bodovania počas jednotlivých kôl.